Skip Navigation
Administrative Leadership Team

Theresa Dolder, M.Ed.
Elementary Principal

Alan Engle, M.Ed.
Executive Director of Curriculum & Instruction

Brad Helmer, Ed.D.
Head of School

Taylor Leal, M.Ed.
Secondary Associate Principal

Amber Panter, M.A.
Secondary Counselor

Micah Rice
Secondary Assistant Principal

Bianca Sherman
Elementary Assistant Principal


Administrative Advisory Team

Paige Baesa
Business Manager

Lisa Cheek
Controller

Sherry Green
Executive Secretary & Director of Admissions

Lt. Randy Jones (Ret., Texas HP)  
Executive Director of Safety & Security

Don McEvoy  
Director of Athletics

Jonathan Shotts, Th.M.
Director of Spiritual Life

Aaron Wilder, M.Ed.
STEM Coordinator

Megan Wimpee
Social Media & Marketing Coordinator


Student Support Services

Wyatt Ashlock
Technology Coordinator

Fran Crowe, RN, BSN
School Nurse

Chrishell Lewis, Ed.D.
Learning Lab Director

Annie McCaffity
Athletics & Front Office Secretary

Krista Neff
Events Coordinator

Suzie Randle M.Ed.
Learning Lab Teacher & Dyslexia Specialist

Debbie Tuttle
Librarian & Sub Coordinator


Elementary Faculty

JoAnna Alvarez
Pre-K4

Leslie Ashlock
4th GradeELAR & Social Studies

Patricia Calmes
3rd Grade

Deanna Civello
3rd grade

Jennifer Davis
3rd Grade

Laurin DeStefano
Physical Education

Ashley Ek
1st Grade

Lisa Fort, M.B.A.
Instructional Assistant

Regan Gilstrap
Kindergarten

Jamie Hall, M.Ed.
2nd Grade

Suwanna Higdon
Pre-K 3

Izzy Ives
1st Grade

Donna Jones
Instructional Assistant

Geralyn Kendall, M.Ed.
5th Grade Science

Olivia Lanier
2nd Grade

Wendy Lee
Art, 1st-5th Grade

Katie Lentz
Instructional Assistant

Kathy Mason
1st Grade

Vicky McSwain
Pre-K3

Jayne Morgan
Kindergarten

Lori Moore
2nd Grade

         Colleen Peschell
          Pre-K4

Debra Schumaker
Pre-K4

Luanne Sivinski, M.Ed.
Music, Pre-K3-6th Grade & High School Drumline

Melanie Sprott
5th Grade ELAR & Social Studies

Shellie Stephenson
6th Grade Math 

Amy Vanderpool
Instructional Assistant

Lynn Westmoreland
6th Grade ELAR & Social Studies

Melinda Weston, M.Ed.
Instructional Technology Specialist

Traci Woods
4th Grade Math & Science

 


Secondary Faculty

Anthony Beimer
Secondary Science

Katie Birt, M.A. 
Middle School Social Studies

Rebecca Bradford
Bible

Monica Cypert, M.Ed. 
English III, IV / Bible 
Film as Literature

Robert Dorman, M.A. 
U.S. History/World History / 
Apologetics & Ethics / Economics

Melissa Draper
Theatre Arts & Music

Cheryl Gilmore
Middle School Math

Stephenee Hernandez 
Spanish I, II, III, IV

          Fred Hurst, M.A. 
          Physics / IPC / STEM

Candice King
Middle School Physical Education

Stephanie Lawhorn, M.Ed. 
 Art 7th-8th Grade 
 Art I, II, III, IV

Stephen Ledbetter 
Pre-Algebra, Algebra I

Brian Nevans 
Pre-Algebra, Algebra I 
Algebra II / Calculus

Dawn Ray 
Anatomy & Physiology  
Biology / Old Testament

Brittney Russo, M.Ed. 
English I, II / Psychology 
Sec. Yearbook

         Jonathan Shotts, Th.M.
         Christian Worldview
         Christian Ethics

        Joe Sneed
        Bible

Warren Southers
Middle School Social Studies

Becky Thompson
English 7th-9th Grades - Creative Writing

Beth Vaughn
High School ASL I, II, III, IV

Meredith Walraven
Secondary Dance

Aaron Wilder, M.Ed.
Digital Graphics  I&II / STEM, Broadcast

Katie Wimpee
Athletic Trainer

Megan Wimpee
Elem. Yearbook

Angie Wynn
Middle School English / Social Studies